Norma (standard) je poznata i priznata mjera za određenu kvantitativnu ili kvalitativnu veličinu u okviru određene socijalne zajednice. Norma je dokument donesen konsenzusom i odobren od priznatog normirnog tijela, koji za opću i višekratnu uporabu daje pravila, upute ili značajke za djelatnosti ili njihove rezultate s ciljem postizanja najboljeg stupnja uređenosti u danome kontekstu. Najčešće se pod normom podrazumijeva niz precizno i sažeto danih definicija, tehničkih specifikacija, kriterija, mjera, pravila i karakteristika koji opisuje materijale, proizvode, procese i sustave. Međunarodnim normama smanjuju se ekološki i sigurnosni rizici, povećava kvaliteta i pouzdanost proizvoda, procesa i usluga, ujednačuje i pojednostavljuje razvoj, proizvodnja, pružanje usluga i održavanje. Svaka norma se sastoji od uvoda, opisa norme, ključnih riječi, svrhe i područje primjene, veze s drugim normama, osnovnim pojmovima, glavnog sadržaja i na kraju se nalaze prilozi.
Značenje normizacije za gospodarstvo je vrlo veliko. Norma daje najbolja tehnička i ekonomska rješenja za proizvode i postupke. Omogućuje uvođenje specijalizacije i kooperacije u proizvodnju. Određuje metode za ispitivanje kvalitete proizvoda. Smanjuje nesukladne proizvode/usluge na minimalnu mjeru. Dopušta svrhovitu konstrukciju i olakšava projektiranje. Pospješuje automatizaciju proizvodnje. Rješava tehničko-ekonomske probleme. Sprječava brojne uzroke sporova između kupaca i proizvođača.
ISO organizacija priprema, provodi prihvaćanje i objavljivanje međunarodnih norma. ISO organizacija izdavanjem norma pomaže razvoju gospodarstva i uklanjanju prepreka međunarodnoj trgovini. ISO norme se donose konsenzusom, one su dragovoljne, tržišno orjentirane i od globalne važnosti. Hrvatsko normirno tijelo je HZN - Hrvatski zavod za norme, www.hzn.hr. Hrvatski zavod za norme je neovisna i neprofitna javna ustanova osnovana kao nacionalno normirno tijelo Republike Hrvatske radi ostvarivanja ciljeva normizacije: povećanja razine sigurnosti proizvoda i procesa, čuvanja zdravlja i života ljudi te zaštite okoliša, promicanja kvalitete proizvoda, procesa i usluga, osiguranja svrsishodne uporabe rada, materijala i energije, poboljšanja proizvodne učinkovitosti, ograničenja raznolikosti, osiguranja spojivosti i zamjenjivosti te otklanjanja tehničkih zapreka u međunarodnoj trgovini.
Usluge uvođenja sustava upravljanja:
HRN EN ISO/IEC 17025:2017 Opći zahtjevi za osposobljenost ispitnih i umjernih laboratorija
HRN EN ISO/IEC 17020:2012 Ocjenjivanje sukladnosti - Zahtjevi za rad različitih vrsta tijela koja provode inspekciju
HRN EN ISO/IEC 17065:2013 Ocjenjivanje sukladnosti - Zahtjevi za tijela koja provode certifikaciju proizvoda, procesa i usluga
HRN EN ISO 9001:2015 Sustavi upravljanja kvalitetom - Zahtjevi
HRN EN ISO 14001:2015 Sustavi upravljanja okolišem - Zahtjevi s uputama za uporabu
HRN BS OHSAS 18001:2014 Sustavi upravljanja zdravljem i sigurnošću na radu - Zahtjevi
HRN EN ISO 22000:2006 Sustavi upravljanja sigurnošću hrane - Zahtjevi za svaku organizaciju u lancu hrane
HRN EN ISO 17100:2015 Usluge pismenog prevođenja - Zahtjevi za usluge pismenog prevođenja
FSC-STD-40-004 V3-0 Chain of Custody Certification
CONSULTO QUALITAS pomaže organizacijama i tijelima za ocjenjivanje sukladnosti u postupku uvođenja sustava upravljanja prema certifikacijskim i akreditacijskim normama, kao i u educiranju primjene zahtjeva norma i provođenju internih audita sukladnosti primjenjenih zahtjeva norma.