Akreditacija je ocjenjivanje koje provodi treća strana, a odnosi se na tijela za ocjenjivanje sukladnosti dajući formalni dokaz njihove osposobljenosti za obavljanje zadataka ocjenjivanja sukladnosti. Akreditacija je najbolji način dokazivanja stručno tehničke osposobljenosti tijela za ocjenjivanje sukladnosti. Akreditacija je postupak kojeg provodi nacionalno akreditacijsko tijelo, a odnosi se na akreditiranje laboratorija, inspekcijskih tijela i certifikacijskih tijela. U Republici Hrvatskoj je nacionalno akreditacijsko tijelo HAA - Hrvatska akreditacijska agencija, www.akreditacija.hr koja akreditira među ostalima laboratorije prema normi HRN EN ISO/IEC 17025:2017 Opći zahtjevi za osposobljenost ispitnih i umjernih laboratorija, inspekcijska tijela prema normi HRN EN ISO/IEC 17020:2012 Ocjenjivanje sukladnosti - Zahtjevi za rad različitih vrsta tijela koja provode inspekciju, i certifikacijska tijela prema normi HRN EN ISO/IEC 17065:2013 Ocjenjivanje sukladnosti - Zahtjevi za tijela koja provode certifikaciju proizvoda, procesa i usluga. HAA je osnovana radi provedbe hrvatskog tehničkog zakonodavstva koje je usklađeno s pravnom stečevinom Europske unije. Tehničkim se propisima uređuje sigurnost proizvoda i sloboda kretanja na unutarnjem tržištu, zaštita zdravlja građana, zaštita potrošača, zaštita okoliša i druga područja od javnog interesa.
Akreditacija, mjeriteljstvo, normizacija i ocjenjivanje sukladnosti predstavljaju osnovne stupove tehničke infrastrukture, a time održivog razvoja i sudjelovanja u međunarodnoj trgovini. Svaka država u Europskoj uniji ima razvijeno nacionalno akreditacijsko tijelo (osiguranje ocjenjivanja sukladnosti), nacionalni mjeriteljski institut (osiguranje sljedivosti rezultata) i nacionalno normirno tijelo (osiguranje norma).
Svako nacionalno akreditacijsko tijelo mora uspostaviti sustav upravljanja kvalitetom prema međunarodnoj normi ISO/IEC 17011 i kao takvo predstavlja krovnu organizaciju kvalitete u svojoj državi. Prema Uredbi 765/2008 (Regulation EC No. 765/2008 of the European Parliamena and of the Council), koja se odnosi na određivanje zahtjeva za akreditaciju i nadzor nad tržištem prilikom stavljanja proizvoda na tržište, nacionalna akreditacijska tijela potpisnice EA MLA sporazuma međusobno ne ulaze u teritorijalno područje jedni drugih za aktivnosti koje obuhvaća EA MLA sporazum. Članice EA, s ciljem međusobnog priznavanja ekvivalentnosti svojih akreditacijskih sustava, potpisuju MLA sporazum (Multilateral agreement). EA MLA sporazum posljedično znači priznavanje akreditiranih certifikacija, inspekcija, potvrda o umjeravanju i ispitnih izvještaja u zemljama Europe čija su nacionalna akreditacijska tijela potpisnice tog sporazuma.
Kada se tijela koja ocjenjuju sukladnost (laboratoriji, inspekcijska tijela, certifikacijska tijela) akreditiraju prema određenoj normi niza 17000ff tada dokazuju da su osposobljena obavljati posao za koji su akreditirana. Kroz postupak akreditacije tijela za ocjenjivanje sukladnosti su pod kontinuiranim nadzorom i na taj način akreditacija osigurava povjerenje u njihov rad.
CONSULTO QUALITAS pomaže organizacijama i tijelima za ocjenjivanje sukladnosti u pripremi za postupak akreditacije pružanjem usluga savjetovanja, pripreme dokumentacije, educiranja i provođenja internih audita.