EMAS Uredba 1221/2009
Sustav upravljanja okolišem
UREDBA (EZ) br. 1221/2009 EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA od 25. studenoga 2009. o dobrovoljnom sudjelovanju organizacija u sustavu upravljanja okolišem i neovisnog ocjenjivanja Zajednice (EMAS) propisuje sustav upravljanja okolišem radi postizanja poboljšavanja odnosno smanjenja utjecaja na okoliš kojeg imaju organizacije u svom poslovanju. Cilj sustava EMAS kao važnog instrumenta Akcijskog plana o održivoj potrošnji i proizvodnji i održivoj industrijskoj politici jest promicati stalno unapređivanje djelotvornosti organizacija s obzirom na okoliš uspostavljanjem i provedbom sustava upravljanja okolišem u organizacijama, sistematičnom i objektivnom periodičnom evaluacijom učinkovitosti tih sustava, pružanjem informacija o djelotvornosti s obzirom na okoliš, otvorenim dijalogom s javnošću i drugim zainteresiranim stranama, aktivnim uključivanjem zaposlenika u organizacijama i odgovarajućom izobrazbom.
Sadržaj Uredbe
Uredba se sastoji od devet poglavlja i osam priloga.
Ukratko o sadržaju i zahtjevima Uredbe
Poglavlje I propisuje opće odredbe EMAS sustava upravljanja okolišem. Propisuju se definicje i pojmovi. U poglavlju II opisuje se registracija organizacija. Zahtjeve za registraciju organizacije u državama članicama podnosi se nadležnom tijelu u toj državi. Zatim se opisuje kako provesti pripremu za registraciju. Organizacije moraju provesti analizu utjecaja na okoliš svih aspekata okoliša. U poglavlju III propisuju se obveze registriranih organizacija. organizacija koje se registrira mora svake 3 godine dati na verifikaciju sustav upravljanja okolišem i nadležnom tijelu dati Izjavu o okolišu koju je potvrdio verifikator. Organizacija mora provoditi unutarnju reviziju/audit. Poglavlje IV opisuje pravila primjenjiva na nadležna tijela. U poglavlju V se propisuju zadaće okolišnih verifikatora/procjenitelja. Okolišni verifikatori/procjenitelji se moraju akreditirati kako bi dokazali svoju stručno tehničku osposobljenost. U poglavlju VI se opisuje što rade akreditacijska tijela koja akreditraju verifikatore/procjenitelje. Poglavlje VII propisuje pravila primjenjiva na države članice. U poglavlju VIII se propisuju pravila primjenjiva na Europsku Komisiju. Poglavlje IX propisuje završne odredbe.
U Uredbi se nalazi ukupno 8 priloga. Prvi prilog propisuje što obuhvaća analiza utjecaja na okoliš. Analiza utjecaja na okoliš obuhvaća sljedeća područja:
1. Utvrđivanje važećih zakonskih odredaba koje se odnose na okoliš.
2. Utvrđivanje svih izravnih i neizravnih aspekata okoliša sa značajnim učinkom na okoliš, koje prema potrebi treba kvalificirati i kvantificirati i objediniti u registar aspekata koji su prepoznati kao značajni.
3. Opis kriterija za procjenu značaja učinka na okoliš.
4. Provjera svih postojećih praksi i postupaka upravljanja okolišem.
5. Procjena rezultata istrage o prethodnim incidentima.
U drugom prilogu propisuju se zahtjevi sustava upravljanja okolišem i dodatni elementi koje trebaju uzeti u obzir organizacije koje provode sustav EMAS. Nalazi se tablica koja uspoređuje zahtjeve norme ISO 14001 i dodatne zahtjeve koji se zahtijevaju Uredbom EMAS.
U trećem prilogu se propisuje kako se provodi unutarnja revizija/audit zaštite okoliša. Mora se izraditi program revizije/audita, propisuje se koji su ciljevi i opseg programa revizije/audita i kolika je učestalost. Zatim se propisuju aktivnosti revizije/audita. Na kraju trećeg priloga se propisuje kako se priopćavaju nalazi i zaključci revizije/audita.
U četvrtom prilogu propisuje se koje su informacije bitne koje se priopćavaju vezano za okoliš. Informacije bitne za okoliš moraju biti predstavljene na jasan i dosljedan način u elektroničkom ili pisanom obliku. Propisuje se što mora sadržavati Izjava o okolišu. Kako u izjavi tako i u ažuriranoj izjavi o okolišu, organizacije moraju priopćiti ključne pokazatelje u mjeri u kojoj se oni odnose na izravne aspekte okoliša organizacije i druge postojeće relevantne okolišne pokazatelje.
Ključni pokazatelji moraju biti primjenjivi na sve vrste organizacija. Usmjereni su na djelotvornost sljedećim ključnim područjima bitnim za okoliš:
1. energetska efikasnost
2. racionalno iskorištavanje sirovina
3. voda
4. otpad
5. biološka raznolikost
6. emisije
U četvrtom prilogu se također propisuje da organizacije moraju dati pristup informacijama vezanim za okoliš zainteresiranim stranama.
Peti prilog propisuje kako izgleda logotip sustava EMAS. Propisano je na kojim jezicima se smije upotrebljavati i koji tekst smije pisati.
U šestom prilogu nalazi se obrazac zahtjevi u pogledu dostavljanja informacija za registraciju. Organizacije koje se žele registrirati u EMAS registar moraju ispuniti sve podatke iz ovog priloga.
U sedmom prilogu propisano je što sve mora sadržavati Izjava okolišnog verifikatora/procjenitelja o aktivnostima verifikacije i potvrđivanja.
U zadnjem osmom prilogu nalazi se korelacijska tablica koja prikazuje zahtjeve Uredbe 761/2001 i Uredbe 1221/2009.
CONSULTO QUALITAS vam može pomoći u uspostavljanju sustava upravljanja prema EMAS Uredbi 1221/2009 i pripremi za postupak verifikacije/registracije, kao i educiranju osoblja.